Sağlık

İnfluenza virüsü nedir? Grip belirtileri nelerdir ve nasıl teşhis edilir?

Mevsimsel grip hastalığına neden olan influenza virüslerinin birçok alt tipi vardır. İnfluenza virüsü nedir? Grip belirtileri nelerdir ve nasıl teşhis edilir? merak ediliyor. İnfluenza virüsü nedir? Grip belirtileri nelerdir ve nasıl teşhis edilir? sorusu soğuk kış aylarında gündeme gelir. İnfluenza virüsü nedir? Grip belirtileri nelerdir ve nasıl teşhis edilir? Detaylar burada…

İNFLUENZA VİRÜSÜ NEDİR?

Grip (influenza), Ekim ayından Mart ayının sonuna ve Nisan ayının başına kadar yıl içinde en yaygın görülen oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip, kuzey yarımkürede her ülkede söz konusu ayların ortasında toplumda değerli sayıda insanı etkileyen bir hastalıktır. Bu aylarda hasta sayısının artması beklenen bir süreçtir ve salgın olarak değerlendirilmemeli, aktif bir mevsimsel grip hastalığı olarak anılmalıdır.

Mevsimsel grip hastalığına neden olan influenza virüslerinin birçok alt tipi vardır. Yıllar içinde toplumda yaygın olan influenza virüsleri sürekli değişim göstermekte ve bir önceki yılda görülen virüsten oldukça farklı olan virüsler ilerleyen yıllarda insanları hasta edebilmektedir. Bu, neden her yıl grip olduğumuzu açıkça açıklıyor. Hastalıktan korunmada en etkili yöntemin grip aşısı olduğu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından her yıl vurgulanmaktadır.

Rip aşısında, bir önceki yıl toplumu en çok hasta eden virüsleri içeren influenza virüslerinin 3 veya 4 alt tipi aşının içinde yer almakta ve her yıl yeni bir aşı hazırlanmakta ve bir önceki yılın aşıları yenilenememektedir. Kullanılmış. İnsanlarda hastalığa neden olan influenza virüslerinin neredeyse tamamı influenza A ve influenza B alt tiplerine aittir ve aşılar her iki alt tipin suşlarını içerir. İnfluenza A ve influenza B diğer alt tipler olarak adlandırılsa da neden oldukları hastalık tablosundaki şikayetler ve bulgular tamamen aynıdır. Bu iki alt tipin tedavisinde kullanılan ilaçlar farklı değildir ve hastalar aynı ilaçlarla tedavi edilir.

GRİP BELİRTİLERİ NELERDİR?

Grip birçok insanda hafif seyreder ve bu insanlar birkaç gün içinde iyileşir. Ancak yaşlılarda, küçük çocuklarda, hamilelerde ve kronik hastalığı olanlarda ağır seyrederek hastaneye yatışlara ve hatta ölüme neden olabilir.

Hasta bireyler doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamalıdır. Grip tedavisi olan bir hastalıktır, ancak araştırmalar tedaviye mümkün olduğunca erken başlamanın önemini vurgulamaktadır. Hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasından sonraki ilk 48 saat içinde başlanan tedavinin daha etkili olduğu bilinmelidir. Ayrıca grip olan bireyler bol sıvı almalı, beslenmelerine dikkat etmeli, ellerini sık sık yıkamalı, öksürürken ve hapşırırken ağzını kağıt mendille kapatmalı ve mümkünse birkaç gün evde istirahat etmelidir.

Gripten korunmanın en aktif yolunun aşılama olduğu dünyada yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle hastalığın ağır seyrettiği ve hatta ölümlerin görülebildiği risk kümesinde yer alan bireylerin grip aşısını grip dönemi öncesi ve sırasında yaptırmaları önerilir. Ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi grip aşıları her yıl risk kümesindeki bireylere doktor reçetesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu