Ekonomi

Türkiye-Japonya Enerji Forumu İçin İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “2024 yılı, Türkiye-Japonya diplomatik ilişkilerinin 100’üncü yılı. 2024 yılı bu açıdan çok önemli. Türkiye-Japonya Enerji Forumu’nun kalkınmaya hizmet edeceğini düşünüyoruz.” İki ülke arasındaki işbirliği.” .

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Jetro’nun (Japon Dış Ticaret Örgütü) düzenlediği Japonya-Türkiye İş Forumu’na katıldı. Forum öncesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura arasında bir toplantı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda, Türkiye ile Japonya arasında enerji alanında olası işbirliği değerlendirilmiş, enerji alanında iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenmesi planlanan Türkiye-Japonya Enerji Forumu’nun başlatılmasına ilişkin bakanlar tarafından ortak bir bildiri imzalanmıştır. enerji alanı. Bu kapsamda Japonya ile iş birliğinin ‘Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği, Doğal Gaz ve Yeni Yakıtlar/Teknolojiler’ ana başlıkları altında geliştirilmesi planlanıyor.

Törende konuşan Bakan Bayraktar, “2024 yılı, Türkiye-Japonya diplomatik ilişkilerinin 100’üncü yılı. 2024 yılı bu açıdan çok önemli. Türkiye-Japonya Enerji Forumu’nun iş birliğinin geliştirilmesine hizmet edeceğini düşünüyoruz.” İki ülke arasında bu ilişkinin hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Diliyorum” dedi.

“Enerji alanında iş birliği için önemli ve büyük bir adım attık”

Bakan Nishimura, şöyle konuştu: “Bakan Alparslan Bayraktar’a teşekkür ediyorum. Konuşma konusuna ilişkin forumu Tokyo’da düzenlemeyi planlıyoruz. Umuyorum ki, anlaştığımız güç forumunun başlatılmasıyla madencilik alanında da ikili işbirliğimiz daha da ilerleyecektir. Önümüzdeki dönemde de güç başta olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliklerimiz olacağını umuyorum.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu