Teknoloji

İzmir Ticaret Borsası, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası ve DenizBank Arasında Sermaye Ortaklığı Sözleşmesi İmzalandı

İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından kurulan İzmir Tarımsal Teknoloji Merkezi (ITTM) ile Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası ve DenizBank arasında sermaye katılım sözleşmesi imzalandı.

Borsa’dan yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da imzalanan sermaye katılım sözleşmesine göre Türkiye İş Bankası İmece Portable, Ziraat Bankası Ziraat GSYO ve DenizBank iştiraki NEOHU AŞ ile projede yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Ticaret Borsası ve ITTM Teşebbüs AŞ Yürütme Konseyi Lideri Işınsu Kestelli, merkezin borsanın elma projelerinden biri olduğunu belirtti.

Tarıma destek veren saygın bankalarla sermaye ortaklığı anlaşması imzalama aşamasına geldiklerini kaydeden Kestelli, emeklerinin karşılığını aldığını söyledi.

“Ülke tarımımızın planlama, teknoloji açığı, insan kaynaklarının yaşlanması, finansmana erişim, başta su ve toprak olmak üzere doğal kaynaklarımız üzerindeki baskı gibi bazı akut ve bazı kronik sorunları var. Türkiye, dünyanın en büyük 10 tarım üreticisinden biri. üretim anlamında dünya hızla bu sorunların arkasında.Bu zorluk ülkemizin önemli bir bölümünde farkındalık yarattı ve güçlü bir çözüm iradesinin ortaya çıkmasına neden oldu.Bilgi ve irtibat bölümünün daha güçlü katılımını sağlamak için ITTM’yi kurduk. sürdürülebilir, rekabetçi ve verimli bir tarım departmanı için Dijital dönüşümü destekleyen tarımsal girişimcilik ekosistemini hayata geçirmek için kurduk.”

ITTM’nin Türk tarımını “Silikon Vadisi” haline getirmeyi hedeflediğini belirten Kestelli, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle Menemen’deki Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin tesislerinin projenin kuluçka merkezi olarak benimsendiğini vurguladı.

Tarım teknolojisi ihracat potansiyeli

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve İmeceMobil Tarım Platformu AŞ Yönetim Kurulu Lideri Takip Fazilet de tarımı girişimcilik dünyasının bir modülü haline getirmeyi hedefleyen projenin paydaşları arasında yer almaktan heyecan duyduklarını belirtti.

Tarımda inançlı, katma değeri yüksek ve çevreye duyarlı bir anlayışla üretimi desteklemeyi gelecek nesillere karşı en değerli sorumluluklardan biri olarak gördüklerini kaydeden Fazilet, “Ülkemizin tarımdaki potansiyelini merkeze alarak gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. teknolojinin ekosistemin tüm paydaşları ile birleştiğini ve ülkemiz için tarımda yeni bir hikayenin yazılabileceğine inanıyoruz.Tarım, teknoloji ve finansın ancak etkin bir şekilde bir araya gelmesiyle gerçekleşebileceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

DenizBank’ın iştiraki NEOHUB Genel Müdürü Gürhan Çam, ITTM projesinin tarım branşındaki tüm paydaşlara hitap ettiğini, yenilikçi tarım uygulamalarını hayata geçireceklerini ve tarım teknolojisi ihraç etme potansiyelinden heyecan duyduklarını söyledi.

haber-gercus.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu