Ekonomi

AB’nin Rus rafineri petrol ürünlerinin ithalatına yönelik yasağı yürürlüğe girecek

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya’dan motorin ve akaryakıt (fuel-oil) gibi çeşitli rafineri petrol ürünlerine ithalat yasağı 5 Şubat’ta başlayacak.

AB ülkeleri tarafından geçen yıl haziran ayında kabul edilen Rusya’dan rafine petrol ürünleri ithalatına getirilen yasağı içeren 6’ncı yaptırım paketi, 8 aylık geçiş döneminin sona ermesinin ardından 5 Şubat Pazar günü yürürlüğe girecek.

Yaptırım kapsamında AB ve G7 ülkelerine ait gemilerin Rusya menşeli motorin, kerosen ve akaryakıt gibi çeşitli rafineri petrol ürünlerini taşıması yasaklanacak.

Ayrıca Batılı şirketler, Rus rafineri taşıyıcılarına sigorta, finansman ve komisyonculuk gibi çeşitli hizmetler sunamayacak.

Rus petrol fabrikalarının üçüncü ülkelere ihracatına getirilen kısıtlamalar

AB ve G7, Rusya’nın üçüncü ülkelere rafine petrol ürünleri ihracatına da kısıtlamalar getirmeye hazırlanıyor.

Bu kapsamda AB ve G7 ülkeleri, Rusya’ya yüksek değerli ve düşük maliyetli rafineriler olmak üzere iki farklı tavan fiyat uygulaması üzerinde çalışıyor.

AB, Rus dizel ve gazyağı için varil başına 100 $ ve daha ucuz sıvı yakıt ve açık renkli petrol ürünleri için varil başına 45 $ tavan fiyat istedi.

Bu konuda üye ülkeler arasında müzakereler halen devam etmektedir.

Tavan fiyat konusunda anlaşmaya varılması halinde, Batılı firmalar rafineri petrol ürünlerinin Rusya’dan üçüncü ülkelere ihracatına ancak söz konusu ürünün belirlenecek tavan fiyatın altında satılması halinde hizmet verebilecek.

AB ülkelerinin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrolün ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyatı uygulamasına 5 Aralık’ta başlandı.

Bu kapsamda Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyatın üzerinde satılması durumunda G7 ve AB ülkelerindeki şirketler bu petrol için nakliye, sigorta ve komisyonculuk gibi çeşitli hizmetler sağlayamıyor. Bu hizmetlerin sağlanabilmesi için Rus petrolünün tavan fiyatın altında işlenmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu